Fazowanie wyraźnie poprawia estetykę jak i zdecydowanie ułatwić może późniejszy montaż części składowych akcesoriów niezbędnych dla większości gałęzi przemysłu. Trwalsze połączenia materiałów, to również i względy bezpieczeństwa, niezwykle istotne na przykład w przemyśle stoczniowym. O tym, czym jest załamywanie krawędzi i jak można go wykonać, poniżej.
Spis treści
Fazowanie
Załamywanie krawędzi, czyli fazowanie polega przede wszystkim na wykonywaniu faz dzięki usuwaniu materiału na krawędzi przedmiotu. Służy temu proces obróbki skrawaniem za specjalnych urządzeń, wierteł, pilników i noży tokarskich. Sam wymiar fazy określa się na podstawie kąta, długości. Fazowanie jest również jedną z metod ukosowania, czyli wytwarzania krawędzi między dwoma bokami materiału pod kątem innym niż kąt prosty. Jaki jest tego cel? Przede wszystkim fazowanie ułatwia montaż części jak i poprawia wygląd poszczególnych elementów takich ja wałki, czy otwory. W przypadku tych ostatnich, najczęściej wykonuje się je za pomocą obróbki plastycznej, dzięki użyciu specjalnego młotka do sfazowań lub wykonywane ręcznie na tokarce. Fazowanie dotyczyć może różnego rodzaju materiałów. Począwszy od stali, po drewno, a nawet szkło. W przypadku szkła proces załamywania krawędzi polega na ozdobnym ich zeszlifowaniu. To powoduje, że płaszczyzna załamująca światło, które znajduje się na szlifie fazy nadawać będzie jej niecodzienny, bardziej stylowy wygląd. Taki proces nadaje się do praktycznie wszystkich jego rodzajów. Stąd oprócz czysto użytkowej funkcji samego fazowania, która jest niezwykle istotna w przemyśle, służyć ono będzie również do celów zupełnie nie związanych z dalszym procesem budowy, czy obróbki komponentów wchodzących w skład kolejnych produktów. Może służyć ono jedynie dla względów estetycznych. Tak jest i często w przypadku fazowania krawędzi drewnianych zwykle za pomocą frezarki ręcznej.
Fazowania krawędzi blach
Załamywanie krawędzi wykonuje się w wielu gałęziach przemysłu, w przypadku krawędzi blach wykorzystywane jest w przemyśle stoczniowym w celu trwalszego połączenia np. poszycia kadłuba statku. Taki rodzaj obróbki krawędzi blach nazywać się będzie ukosowaniem. Może być wykonane zarówno ręcznie jak i na frezarce, szlifierce, a także za pomocą półautomatycznego
Fazowania otworów najczęściej wykonuje się poprzez obróbkę skrawaniem
Fazowanie krawędzi otworu w przypadku niektórych frezów można wykonać również po zakończeniu obróbki gwintu, za pomocą tego samego narzędzia. W takim celu stosowane jest frezowanie po okręgu. Do tego celu używa się przede wszystkim noży tokarskich, szlifierki, pilników, urządzeń elektryczno-gazowych jak i wykonuje obróbkę skrawaniem za pomocą wierteł. W przypadku urządzeń elektryczno-gazowych ich najważniejszą częścią roboczą jest palnik gazowy. Taka metoda sprawdza się idealnie w przemyśle stoczniowym. Te wszystkie zabiegi mają wpływ również i na estetykę. Obecnie coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się również i przecinarki 3D jak i roboty. Umożliwiają one dokładne dostosowanie orientacji ukosowanego elementu dzięki obrót wokół własnej osi oraz wychylenie. Taki sposób fazowania zdecydowanie wpływa na oszczędność miejsca pracy, zmniejsza i ogranicza emisję pyłów i gazów jak i eliminuje hałas. Dla konstruktorów maszyn, dzięki którym możliwe jest fazowanie, najistotniejsze jest pozycjonowanie głowicy tnącej, a wraz z nią możliwość obrotu jak i kompensację odchylenia kąta cięcia. Dodatkowe istotna jest odległość palnika od materiału, decyduje ona o napięciu w przypadku cięć plazmowych.
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…