System telekomunikacyjny w firmie musi być centralnie zarządzany, transparentny i przygotowany do obsługi komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Nie może być po prostu zbiorem numerów i telefonów, gdyż nie podoła stawianym przed nim zadaniom.
Rotacja pracowników i przenoszenie numerów, nieobecności, elastyczne i nieregularne harmonogramy pracy, praca zdalna, hybrydowa i mobilna. To wyzwania stojące przed firmą, która chce utrzymać swobodną komunikację z klientami oraz wewnętrznie. Do tego można dodać wyzwania stojące przed działami sprzedaży i obsługi – jak porzucenia połączeń telefonicznych przez klientów, nieobsłużone rozmowy czy nawiązywanie kontaktu z firmą przez klientów poza godzinami jej pracy… i wiele innych.
Aktualnie, systemy telekomunikacyjne w firmach oparte są najczęściej na dwóch technologiach: VoIP i GSM, czyli telefonii internetowej i komórkowej. Istnieje wiele argumentów za tym, aby podstawowym systemem była telefonia VoIP oraz zarządzająca nią wirtualna centrala. Przedstawiamy je w tym artykule.
Wirtualna centrala zapewnia firmie łączność z dowolnym operatorem telekomunikacyjnym na świecie i pozwala na konfigurację wszystkich usług odpowiedzialnych za kierowanie połączeniami wewnątrz systemu. Pozwoli firmie pokonać wszystkie wymienione wyżej wyzwania. Dlaczego powinna być systemem podstawowym? Wirtualna centrala:
- Pozwala na centralne zarządzanie stanowiskami pracowników: wirtualna centrala jest zarządzana przez przeglądarkę internetową. Graficzny interfejs pozwala administratorowi mieć wgląd we wszystkich użytkowników systemu (czyli konta SIP / VoIP pracowników), przypisane im numery telefonicznne, funkcje telekomunikacyjne (skrzynki poczty głosowej, przekierowania, kolejki połączeń, SMS i wiele innych), a nawet urządzenia.
- Umożliwia konfigurację funkcji wspierających w całej firmie: dobry system telekomunikacyjny w firmie to nie tylko zbiór numerów i telefonów. Ponad 90% firm w jakimś zakresie wykorzystuje funkcje telekomunikacyjne z grupy IVR (Interactive Voice Response) umożliwiające różny stopień samoobsługi przez dzwoniących klientów. Odbywa się to przez zastosowanie komunikatów, automatycznych przekierowań czy interaktywnych menu. Wszystkie te funkcje są kontrolowane w jednym miejscu – przez panel WWW.
- Zapewnia mobilność stanowisk roboczych i numerów firmowych: funkcjonowanie telefonii VoIP jest niezależne od lokalizacji – pracownik może pracować ze swoim firmowym numerem telefonu niezależnie od miejsca, w którym przebywa. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku pracy hybrydowej i zdalnej (która mimo zmiany lokalizacji nadal jest faktycznie pracą stacjonarną). Dzięki telefonii VoIP pracownik zawsze będzie miał zapewnioną swobodną komunikację z dowolnym numerem na świecie – za pomocą swojego, firmowego numeru telefonu.
- Ułatwia kontrolę wydatków: centralizacja oznacza nie tylko kontrolę funkcjonowania systemu, ale też kontrolę kosztów. Pracownicy mogą być dzieleni na grupy, np. biura lub oddziały, a koszty połączeń mogą dla nich być obliczane osobno. Firma ma możliwość także ustalania limitów i generalnie – dużej kontroli nad tym gdzie i ile pracownicy dzwonią.
- Udostępnia zaawansowane funkcje dla sprzedaży i obsługi: większość firm – poza budową infrastruktury telekomunikacyjnej – wykorzystuje wirtualną centralę jako system call center. Oznacza to, że wykorzystuje funkcje wspierające obsługę połączeń przychodzących i różnego rodzaju kampanie telefoniczne. Są to m. in. kolejkowanie połączeń, automatyczne przekierowania, przekierowania warunkowe i wiele innych, których zadaniem jest redukcja liczby nieodebranych połączeń i zminimalizowanie czasu oczekiwania dzwoniących klientów na rozmowę.
Centralizacja, kontrola kosztów, niezależność lokalizacyjna i zaawansowane funkcje dla sprzedawców i pracowników obsługi – to główne argumenty za tym, aby to telefonia VoIP z wirtualną centralą były bazowym systemem telekomunikacyjnym. Telefonia GSM – choć niezbędna w każdej firmie w jakimś zakresie – to telefonia mobilna, której faktycznie potrzebują osoby o niestacjonarnym charakterze pracy. One też mogą być częścią bazowego systemu (w ramach rozbudowanych przekierowań). Faktycznie jednak to telefonia VoIP pozwala zracjonalizować wydatki w firmie i zapewnić swobodną, łatwą i tanią w utrzymaniu telekomunikację.
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…