Popularne

Artykuł

Technologia

Korzystanie z urządzeń cyfrowych po 40 roku życia

Korzystanie z urządzeń cyfrowych po 40 roku życia

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy ma codziennie styczność z komputerem lub mobilnym sprzętem z ekranem LCD lub podobnym. Dotyczy to również osób powyżej 40 roku życia, a więc grupy, która jest szczególnie narażona na rozwój tzw. prezbiopii, czyli starczowzroczności. Pojawia się więc niełatwe pytanie – jak sprostać wymaganiom osób z prezbiopią, które chcą aktywnie i bezproblemowo korzystać z urządzeń cyfrowych?

Cyfrowe zmęczenie wzroku… jak sobie z tym radzić?

Na cyfrowe zmęczenie wzroku wpływa wiele czynników, które można podzielić na dwie grupy – te związane ściśle ze wzrokiem oraz związane z otoczeniem. Do pierwszej z nich zaliczymy wszelkie wady wzroku, w tym przede wszystkim nieskorygowane wady refrakcji. Natomiast do drugiej grupy należy wiele różnych czynników, którymi są m.in. ergonomia miejsca pracy, czy warunki oświetleniowe. Przy czym i tak najważniejszy wydaje się być czas pracy przed komputerem, gdyż on w największym stopniu wpływa na poczucie zmęczenia wzroku po zakończeniu pracy z urządzeniem cyfrowym.

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia prezbiopii, która jest wadą refrakcji i zalicza się do czynników sprawności wzrokowej wpływających na cyfrowe zmęczenie wzroku. W tej sytuacji standardowo proponowane okulary mogą nie wystarczyć, gdyż zaznaczają one wyraźną granicę między spojrzeniem w górę i przed siebie – dobre widzenie w dal, oraz w dół – dobry odbiór blisko położonych przedmiotów. Sprawia to, że spojrzenie na wprost na ekran komputera, który znajduje się w odległości pośredniej, jest zdecydowanie męczące dla wzroku. Jak zapobiec takiej sytuacji? Na rynku jest dostępnych bardzo dużo modeli okularów progresywnych z łagodną strefą przejścia, a także niezawodnych multifokalnych soczewek kontaktowych.

Prezbiopia, czyli zmiany w oku

Głównym problemem u osób z prezbiopią są zmiany w refrakcji oka. Niemniej jednak nie są one jedyne. Kolejnym problemem staje się również zmiana składu i zmniejszenie ilości filmu łzowego na powierzchni oka. Dokładając do tego rzadsze mruganie wśród tej grupy pacjentów, mogą oni prezentować objawy suchego oka. Jest to szczególny problem dla osób noszących na co dzień soczewki kontaktowe, gdyż w takiej sytuacji będą one szybciej wysychały.

Dobra korekcja zgodna z wymaganiami pacjenta

W dzisiejszych czasach życie toczy się wyjątkowo szybko. To właśnie dlatego pacjenci po 40. roku życia nie chcąc rezygnować ze swoich aktywności, wybierają soczewki kontaktowe zamiast tradycyjnych okularów. Dają one poczucie nie tylko młodszego wyglądu, ale także są dużo wygodniejsze podczas uprawiania sportu oraz innych aktywności. Wieloogniskowe soczewki kontaktowe są tak skonstruowane, że umożliwiają one uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazu praktycznie w każdej odległości. Dzięki temu oczy osób z prezbiopią zdecydowanie mniej męczą się podczas pracy z urządzeniami cyfrowymi w odległościach pośrednich. Ma to bezpośredni wpływ na komfort pracy.

Soczewki kontaktowe dla osób po 40. roku życia

W ostatnim czasie firmy produkujące soczewki kontaktowe prześcigają się w pomysłach na coraz to nowocześniejsze soczewki. ULTRA for Presbyopia od Bausch&Lomb to model soczewek multifokalnych, który debiutował na rynku w 2016 roku. Od niedawna jest dostępny także w Polsce (m.in. w sklepie Szkla.com). Od tego czasu zyskał wielu zwolenników zarówno wśród pacjentów, jak i specjalistów. Tego typu soczewki umożliwiają swobodną pracę i rekreację w każdych warunkach, w tym także przed komputerem. Wielu zadowolonych z efektów noszenia tych soczewek pacjentów potwierdza skuteczność ich działania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *