Popularne

Artykuł

Zdrowie

Kiedy stosuje się Nebbud oraz jak działa?

Kiedy stosuje się Nebbud oraz jak działa?

Astma oskrzelowa to choroba, na którą cierpią tysiące pacjentów. Wymaga stałego leczenia, a także przestrzegania pewnych zasad w życiu, dzięki czemu stan się nie zaostrza. Jednym ze stosowanych leków, który można kupić jedynie na receptę jest Nebbud. Poniżej więcej na jego temat.

Nebbud – charakterystyka leku

Nebbud jest lekiem wziewnym, który zawiera syntetyczny kortykosteroid. Ma on silne działanie przeciwzapalne, a stosuje się go po to, aby przeciwdziałać rozwojowi procesu zapalnego w ścianach oskrzeli. Nebbud hamuje stan zapalny, zmniejsza obrzęk oraz podrażnienie, a także jego działanie może przynajmniej częściowo cofać zmiany anatomiczne, które powstają w ścianie oskrzeli u osób chorujących na astmę.
Podsumowując, Nebbud łagodzi objawy i zapobiega też zaostrzeniu się stanu chorobowego. Lek zaczyna działać zwykle w ciągu pierwszej doby od rozpoczęcia stosowania. Dla pacjentów istotne jest to, że pełne działanie leku widoczne jest dopiero po kilku tygodniach nieprzerwanego stosowania. Istotna jest zatem regularność w stosowaniu wziewów, bo tylko to gwarantuje pełne spektrum działania. Dodatkowo warto wiedzieć, że lek może być też stosowany u dzieci oraz niemowląt, które mają ostre zapalenie krtani. Wybierany jest również w przypadku zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Przeciwwskazania do stosowania leku

Leku nie można stosować w przypadku uczulenia na którąkolwiek z substancji aktywnych. Nie może być też wybierany po to, aby przerwać ostry napad duszności, który może wystąpić u osób chorujących na astmę. W tym przypadku należy wybrać preparat o szybkim początku działania. Jest skuteczny w przypadku długotrwałego stosowania, nie należy zatem samodzielnie przerywać leczenia, wymaga to kontaktu i konsultacji z lekarzem. Co więcej, nawet wtedy, gdy nagle objawy choroby ustąpią, nie należy przerywać leczenia bez rozmowy z lekarzem. Istotne jest to, aby poinformować lekarza o możliwości wystąpienia pewnych problemów zdrowotnych, na przykład grzybiczego lub wirusowego zakażenia dróg oddechowych. Dlaczego? Ponieważ stosowanie tego kortykosteroidu wziewnego może przyczynić się do zaostrzenia choroby. Należy pamiętać o regularnym płukaniu jamy ustnej wodą po zakończeniu inhalacji. Dodatkowym obciążeniem, które wyklucza możliwość stosowania tego leku są ciężkie zaburzenia czynności wątroby, o których również należy poinformować lekarza.

Dodatkowe informacje

Lek stosuje się wyłącznie jako preparat wziewny, nie należy używać go doustnie. Dla uzyskania pożądanych efektów terapeutycznych istotne jest to, aby nauczyć się, jak prawidłowo wykonuje się inhalacje. Dawka leku dostarczana jest bowiem tylko pod warunkiem prawidłowo wykonanej inhalacji.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *